Багато водіїв спостерігали, як автомобіль димить із вихлопної труби білим димом. Деякі не надавали цьому особливого значення, інші ж – одразу кидалися вивчати спеціалізовану літературу, намагатися зрозуміти, чому виникає це явище, чи можлива подальша експлуатація транспортного засобу. Отже, що означає білий дим із вихлопної труби? Чи можна використовувати авто, якщо він спостерігається або необхідний терміновий ремонт?
Білий дим за мінусової температури на вулиці
Якщо з вихлопної труби йде білий дим в холодну, холодну погоду, причому не завжди, а тільки під час прогріву двигуна, переживати з цього приводу не варто – ситуація цілком нормальна. Причиною є конденсат, що накопичився у вихлопній системі, якщо на вулиці прохолодніше +5, йде дощ або стоїть щільний туман, обсяги водяної пари дуже великі, через що і з’являються характерні клуби. Тут напрошуються прості паралелі з парою з рота, чим прохолодніше на вулиці, тим більше її можна спостерігати.
За кілька хвилин двигун нагріється, температура у випускній системі збільшиться, весь конденсат, що скупчився, випарується, вихлоп стане безбарвним, за умови відсутності інших проблем з ДВС.
Білий дим із вихлопної труби при прогрітому двигуні
Коли густий білий дим з вихлопної труби виходить постійно, його насиченість та обсяги не знижуються в міру прогріву мотора, збільшуються – при натисканні на педаль газу мають серйозні помилки, збої в роботі основних систем транспортного засобу.
Чому йде білий дим із вихлопної труби: причини несправності
Якщо з вихлопної труби йде білий дим, причини можуть бути зовсім різні, правильно зробити висновки, точно встановити характер і виразність проблеми вдасться тільки при більш ретельному огляді, обліку всіх супутніх факторів, від насиченості та щільності вихлопу до типу двигуна, проблема актуальна як для дизельних , і для бензинових версій.
Бензин
Отже, білий дим із вихлопної труби: бензин є найбільш популярним видом палива, тому саме такі мотори слід розглянути в першу чергу.
Список найпоширеніших причин виглядає так:
-
- Значні скупчення конденсату . Як уже було зазначено, ймовірність цього максимальна в морозну, вологу погоду, проте явище може спостерігатися і в суху, якщо транспортний засіб не використовувався на добу і більше. Основні скупчення вологи припадають на резонатор та каталізатор, найбільші компоненти вихлопної системи. Якщо причини білого диму з вихлопної труби криються саме в цьому, про проблему говорити не доводиться, як максимум, через 20-30 хвилин прогріву вона перестане бути актуальною.
- Дефект прокладання ГБЦ . Іноді невеликої тріщини достатньо для того, щоб антифриз стікав у піддон картера.
- Попадання антифризу в циліндр, зміна складу паливоповітряної суміші .
- Забиті фільтри та форсунки . Їхні основні завдання – очищення палива від сторонніх домішок, його ефективне розпилення, формування паливоповітряної суміші необхідного ступеня насиченості. Не дивно, що їхня некоректна робота позначається і на ДВЗ, здатна змінити колір вихлопу.
Використання палива низької якості . Чим більше у складі сторонніх присадок та речовин, тим більше насичений колір вихлопних газів, які, в ідеалі, мають бути прозорими.
Залягання кілець, через яке починає горіти олія . У цьому випадку білий дим із вихлопної труби може мати темний, сизий, сірий відтінок.
Збіднена паливна суміш . Проблема виникає через некоректну роботу інжектора, бортової електроніки. На деяких дорогих автомобілях передбачені спеціальні індикатори, що дозволяють водієві контролювати склад суміші. Чим більше в ній палива, тим вона темніша, чим менше – світліша, аж до насиченого білого.
Дизель
Тепер потрібно розібратися, чим пояснити білий дим із вихлопної труби дизеля. Найчастіше йдеться про такі причини:
- Попадання води, конденсату у солярку.
- Некоректне запалення або інші збої, через які паливоповітряна суміш не згоряє повністю.
- Попадання антифризу в колектор.
- Ушкодження елементів поршневої групи, циліндрів, що призвело до різкого падіння компресії.
- Якщо транспортний засіб укомплектований фільтрами сажі типу FAP або DPF, то білий вихлоп може бути викликаний згорянням частинок сажі.
Точніше зрозуміти, чому білий дим із вихлопної труби почав виходити в надто великих обсягах, допоможе діагностика. Зазначені способи та прийоми актуальні як для бензинових, так і для дизельних моторів:
- Огляд масляного щупа . Рівень мастила повинен бути в нормі, як і його відтінок, неприпустима наявність молочного відтінку, дивної емульсії, що покриває поверхню технічної рідини.
- Огляд свічок запалювання, розжарювання . Невеликий нагар – нормальне явище, побоювання викликає ідеально чисту або вологу поверхню, що явно вказує на те, що в паливо потрапляє вода.
- Тест чистою паперовою серветкою або тканиною . Необхідно запустити двигун і прикласти матеріал до вихлопної труби на 2-3 хвилини. У тому випадку, якщо після цього часу на ній залишилися лише невеликі вологі плями – справа в конденсаті, про проблеми говорити не доводиться. Інша справа – жирні плями, що говорять про попадання в паливо олії, або жовтуваті, блакитні, з неприємним вираженим ароматом, що свідчить про витік антифризу.
- Огляд ГБЦ, прокладки та безпосередньо блоку . Неприпустима наявність навіть невеликих тріщин.
Потрібно звернути увагу, що всі огляди та перевірки слід проводити за нормального освітлення, в ідеалі – денному, досить яскравому. Часто буває так, що за білий дим приймають сизий, сірий, що говорить про інші несправності.
Що робити, якщо із вихлопної труби йде білий дим?
Кожен випадок індивідуальний, набір дій, необхідних у ситуації, коли сильно димить із вихлопної труби білий дим, залежить від характеру несправності, результатів діагностики, зібраної інформації. Деякі рекомендації щодо ремонту універсальні, інші – застосовні лише до дизельних або бензинових ДВЗ.
Бензин
- Використання якісного, перевіреного палива з надійною АЗС, що суворо відповідає за октановим числом характеристик двигуна.
- Ремонт інжектора, чищення форсунок, переналаштування бортової електроніки, якщо вона некоректно виставляє параметри паливоповітряної суміші.
- Відновлення герметичності прокладання впускного колектора, ГБЦ, безпосереднього блоку. Усі перелічені ушкодження призводять до потрапляння антифризу до бензину, що неприпустимо.
Дизель
-
- Як і в ситуації з бензиновим мотором, необхідно використовувати хорошу солярку відповідного сорту, зимову чи літню, без домішок, у тому числі водяних, від перевіреної марки.
- Регулювання запалювання, оптимізація роботи ДВЗ для того, щоб унеможливити неповне згоряння паливоповітряної суміші.
Налагоджує роботи форсунок для виключення паливного переливу.
Відновлення компресії.
Заміна компонентів, через пошкодження яких циліндри почав потрапляти антифриз.
Профілактика
Щоб виключити сильний білий дим із вихлопної труби, необхідно дотримуватись певних профілактичних заходів. Основна з них – контроль рівня антифризу, який має бути постійним, без різких стрибків або занадто інтенсивного зниження, що явно свідчить про витікання. Міняти охолоджувальну рідину необхідно щорічно, щоб підтримувати її у нормальному стані.
Звичайно, актуальні й інші, цілком стандартні, рекомендації, що передбачають використання антифризу та олії високої якості, регулярне відвідування сервісного центру для пошуку та усунення дрібних несправностей, здатних позначитися на працездатності ДВЗ та вихлопної системи.
Корисні поради
Причин, чому з вихлопної труби йде білий дим, чимало, тому головна порада – точна діагностика. Раніше часу переживати не варто, цілком імовірно, що впоратися із ситуацією вдасться прогріванням, викликана вона банальним скупченням вологи, конденсату.
Якщо прогрівання не дало бажаного результату, тягнути з оглядом та ремонтом не варто. Чим раніше будуть проведені всі необхідні заходи та маніпуляції, тим менш серйозними виявляться наслідки.
0 коментарів