Для збільшення напруги, що видається батареєю, окремі акумулятори (комірки) з’єднують послідовно. В ідеалі, якщо параметри всіх N з’єднаних акумуляторів однакові, ми маємо джерело з напругою в N -раз більшим, ніж одиночний бамбук, і заряджати-розряджати його ми можемо як єдиний високовольтний акумулятор. Високовольтна батарея гібридного автомобіля Honda Civic Honda Insight складається з двадцяти двох окремих послідовно з’єднаних елементів (які через свою специфічну форму називають « бамбуками »), з’єднаних попарно зварюванням, тобто . із одинадцяти пар «бамбуків». За допомогою діагностичного комп’ютера можна побачити напругу кожної пари елементів. А заряджання відбувається не кожної пари елементів, а всієї батареї в цілому, як єдиного акумулятора.
У процесі експлуатації батареї, що з послідовно з’єднаних елементів, через унікальність кожного елемента (неможливо зробити двох хімічно абсолютно однакових елементів), через деякий час відбувається розбалансування елементів, тобто. напруга між окремими елементами акумуляторної батареї починає розрізнятися, і що більше минає часу – тим більше стають ці відмінності. Цей час залежить від багатьох факторів: умов експлуатації, температури, повноти і частоти заряду/розряду батареї, часу бездіяльності акумулятора та ін. . Блок управління визначає момент, коли необхідно розпочати примусову зарядку батареї. Цей момент настає, коли напруга на який-небудь із бамбуків зменшиться до певного рівня (найшвидше воно буде зменшуватися на самому елементі, що «зносився»). Момент закінчення заряду батареї визначається також певним рівнем напруги, якого досягне хоча б один з елементів (збільшуватися найшвидше буде напруга на тому ж самому елементі, що «зносився»). Таким чином, час роботи електродвигуна від такої батареї буде меншим, і визначатися воно буде найгіршим елементом, з найменшою ємністю, який «зносився» швидше за інших, так як елемент буде розряджатися швидше за всіх інших, так і розряджатися.
Коли різниця між напругою окремих бамбуків у якийсь момент досягає деякої граничної величини, на панелі загоряється лампочка IMA , а блок керування батареєю видає помилку P0A7F – старіння (руйнування) гібридної батареї.
Що відбувається з батареєю – описано вище. Розберемося, які зміни відбуваються у роботі автомобіля. Спочатку лампочка IMA буде загорятися лише в моменти максимального заряду батареї, або в моменти максимального її розряду, а якщо автомобіль заглушити і завести, то IMA вже не загориться. Як показує практика, згодом IMA буде займатися все частіше (оскільки загальний стан акумулятора буде погіршуватися). У процесі зменшення ємності батареї підзаряджати її доводиться все частіше, оскільки зарядка походить від мотор-генератора (електромотора), що приводиться в обертання звичайним двигуном автомобіля, зростає і витрата палива. У процесі старіння батареї настає такий момент, коли лампочка IMA вже не гасне , а автомобіль починає постійно «тупити», тому що використовувати розбалансовану батарею в штатному режимі більше неможливо. Зовнішньо визначити, що з батареєю відбувається процес старіння або процес руйнування високовольтного акумулятора дуже просто по індикатору заряду батареї на панелі приладів, – при їзді рівень заряду батареї буде змінюватися не плавно (по одному поділу), а стрибати то у більшу то меншу сторону по кілька поділів одразу.
Чим же ми можемо допомогти високовольтній батареї? За інструкцією виробника при таких несправностях необхідно замінити батарею на нову (! не вживану), але коштує вона чимало. Що стосується батарей з розбирання, то можна придбати такий екземпляр, який востаннє експлуатувався більше року тому (у більшості випадків так і є), і стан її, в силу простою, виявиться, швидше за все, гіршим ніж у тієї, що стоїть на Вашому автомобілі.
Для збільшення терміну служби вже наявної батареї можна максимально зрівняти комірки за напругою та ємністю. Такий процес називається балансуванням батареї (деякі називають «тренування» або «розгойдування»). При балансуванні максимально зрівнюються напруги на всіх елементах високовольтної батареї за допомогою циклів повного розряду-заряду всіх бамбуків, що виконуються за спеціальним алгоритмом.
У випадку, коли лампочка IMA спалахує досить рідко, а витрата палива в автомобілі ще знаходиться в розумних межах, то розкачування батареї допомагає завжди . Якщо процес старіння елементів пішов далі, і індикатор несправності горить майже при кожній поїздці, то в елементах батареї можуть відбуватися незворотні процеси руйнування, коли відновити ємність до робочих меж вже неможливо, і, відповідно, балансування теж неможливе. У такому разі може допомогти лише заміна старих елементів, що втратили ємність, новими, перевіреними (іноді все ж таки необхідна заміна всієї високовольтної батареї). Але після заміни елементів для нормальної роботи батареї загалом все одно потрібно виконувати процедуру балансування.
Але щодо батареї Хонди процедура циклів розряду-заряду не завжди може позитивно вплинути на подальші експлуатаційні властивості батареї, – може виникнути наступна ситуація. При розгойдуванні, бамбуки, в яких ще не почався процес руйнування, відновлюють ємність, а місткість зруйнованих бамбуків, як правило, не відновлюється. Якщо зруйнованих бамбуків понад три, то у такому разі немає сенсу їх міняти, а має сенс поміняти батарею цілком, оскільки, швидше за все, почався незворотний процес руйнування всієї батареї й у майбутньому доведеться змінювати й інші елементи. Виходить, що в результаті виконання циклів розряду-заряду ми покращили стан одних елементів, а стан інших залишився колишнім, тобто. отримали ще велике розбалансування всієї батареї. Якщо раніше, до виконання розгойдування елементів, автомобіль мав з тією ж батареєю велику витрату палива і несправність IMA, що періодично загоряється, то тепер, якщо не змінювати батарею, лампочка IMA горітиме постійно і автомобіль буде постійно «тупити».
Передбачити швидкість старіння батареї після її розгойдування неможливо (як і лікаря неможливо передбачити, скільки проживе пацієнт після лікування) і залежить від умов експлуатації автомобіля.
Щодо порад щодо продовження терміну служби батареї Хонди , можемо дати наступні рекомендації :
- часті перепади температури сприяють якнайшвидшому старінню батареї;
- для батареї краще, коли він працює (розряджається-заряджається), тобто. машина не повинна довго простоювати;
- Не забувати оновлювати прошивку блоку управління батареєю.
0 коментарів