Інформаційні наклейки на лючках паливних баків, особливе конструктивне виконання пістолетів – все це береже від ситуацій, коли натомість потрібно в бак авто залили інше паливо. Береже, на жаль, не на 100 відсотків, часом помилки трапляються і водіїв цікавить: чи здатні вони вивести з ладу автомобіль? Наскільки важкими можуть бути наслідки такої неуважності і як зробити їх найменш вираженими?
Що станеться, якщо залили дизель у бензиновий автомобіль?
Саме собою попадання солярки в бак не становить небезпеки, головне – не запускати мотор. Як тільки ДВЗ запущено, паливо починає циркулювати за системою, а ось тут уже солярка здатна наробити чимало бід. Добре, якщо все обійдеться виключно промиванням, у найскладніших випадках доводиться змінювати окремі компоненти системи подачі палива, форсунки, свічки запалювання, а то й компоненти поршневої.
У тому випадку, якщо заправили бензин дизелем, грамотне рішення, що дозволяє вберегти транспортний засіб від маси негативних наслідків – це відправити його на евакуаторі в спеціалізований сервіс або до гаража, щоб акуратно, використовуючи відповідне обладнання, злити солярку з бака.
Що станеться, якщо залили бензин у дизельний автомобіль?
Коли дизель заправили бензином, що робити – значною мірою залежить концентрації. Навіть фахівці сходяться на думці, що концентрація в 5 і менше відсотків не загрожує мотору. Перевищення цього порогу – зовсім інша справа, виникає безліч додаткових ризиків, можуть бути критично пошкоджені форсунки та ТНВД.
Основна причина такого негативного сценарію – сам принцип роботи дизельного двигуна. Він будується у тому, що зменшення механічного тертя між його компонентами, відведення надлишкової теплової енергії здійснюється, значною мірою, безпосередньо соляркою. В’язкість, фізичні та хімічні властивості бензину від солярки відрізняються кардинально, він не має достатніх змащувальних характеристик, виникає ризик заклинювання окремих деталей.
Другий момент – можлива детонація паливоповітряної суміші у камерах згоряння. При значній вираженості та тривалості, вона призводить до критичних деформацій поршнів та їх кілець. Усунення подібних дефектів можливе лише складним та дорогим капітальним ремонтом.
Неправильне паливо у баку: як вчинити?
Коли залили неправильне паливо і вчасно виявили неприємність ще на АЗС, потрібно діяти максимально обережно, виключивши всі ймовірні ризики та неприємності. Якщо йдеться про згадану 5-відсоткову концентрацію бензину в солярці, можна використовувати транспортний засіб, але акуратно, не розкручуючи двигун до високих оборотів. Як тільки обсяг палива у баку впаде до 75 відсотків від максимуму, слід заповнити його до сотні. Трьох таких заправок вистачить, щоб повністю позбутися бензину.
У ситуації великих концентрацій бензину, або помилковій заправці техніки з бензиновим ДВС, єдине правильне рішення – не повертати ключ запалення! Транспортний засіб потрібно якнайшвидше відбуксувати або евакуювати до сервісного центру для спустошення бака. Алгоритм залежить від моделі авто, на деяких він досить складний та передбачає попереднє зняття елемента.
Найважчі наслідки, що буде, якщо заправити дизель замість бензину – коли двигун вже встиг опрацювати на неправильному паливі якийсь час, навіть не надто тривалий. Алгоритм дій у разі такий:
- Спустошення та ретельне чищення бака.
- Промивання, продування паливних магістралей.
- Очищення форсунок.
- Заміна паливного фільтра.
На жаль, іноді навіть цього комплексу дій виявляється недостатньо, доводиться фіксувати ступінь компресії у кожному з циліндрів, змінювати пошкоджені деталі ДВЗ, що призвели до її падіння. Це дорого та складно.
Хто компенсує збитки?
Якщо заправив дизель бензином за своєю необачністю, то винних шукати безглуздо. Інша справа – помилка оператора автозаправної станції, який активував іншу колонку, або переплутав пістолети. Практика показує, що відповідальні організації рідко сперечаються про свою неправоту, зв’язуються з власними фахівцями, які займаються відкачуванням палива, або сприяють евакуації транспортного засобу в сервісний центр.
При організації евакуації власними силами можна розраховувати на компенсацію витрат. Для цього потрібно зберегти чек про оплату послуг евакуатора, квитанцію про оплату роботи, проведену фахівцями сервісу, чек з АЗС.
За відсутності реакції на усні вимоги доведеться написати письмову претензію, адресовану керівництву автозаправної станції. У ній має бути така інформація:
- Дата та час інциденту.
- Адреса та назва станції.
- Особливості зробленого замовлення, марка та обсяг палива.
- Марка та обсяг фактично залитого палива.
- Товарний чек, що підтверджує факт продажу пального.
- Вимоги, згідно з якими АЗС зобов’язана власним коштом організувати злив неправильного палива, засновані на 29-й статті ЗоПП.
АЗС не погоджується з претензіями: що робити?
На жаль, керівники автозаправної станції часом не готові погодитись з доводами клієнта. У цьому випадку доведеться запастись терпінням, на відновлення справедливості можуть піти місяці. Потрібно пам’ятати, що за великими АЗС стоять не менші та досвідчені юристи, боротьба з якими дуже складна, вимагає максимально відповідального, комплексного підходу, ретельного збору документів. Краще заручитися підтримкою експертів та адвокатів, звичайно, потрібно зберігати всі папери, чеки, висновки експертиз та інше, що можна додати до судового позову. Подавати цей позов потрібно до судових інстанцій за місцем проживання.
Поїхав із АЗС: чи можна розраховувати на компенсацію?
Щоб буде, якщо дизель заправити бензином і помітити це після від’їзду з автозаправної станції? Алгоритм покарання винних у такій ситуації ідентичний тому, що зазначено вище.
Шанси на компенсацію витрат, знову ж таки, визначаються тим, хто саме припустився помилки. Якщо винен водій, то на компенсацію можна не розраховувати, представник АЗС – доведеться зв’язатися з керівництвом конкретної станції чи центральним представництвом для позначення проблеми та обговорення питань щодо компенсаційних виплат. Телефонний діалог, для надійності, краще записати на диктофон, благо, така функція є зараз у кожному пристрої.
0 коментарів