Якщо на машині під час руху порвався ремінь генератора, найімовірніше, причина такої несправності — зношування приводного виробу. Їзда без ремінця не загрожує негативними наслідками вузлам та системам двигуна, проте генератор не зможе тимчасово заряджати батарею. Єдиним варіантом вирішення проблеми буде зняття порваного ременя та заміна його на новий.
Як визначити, що ремінь генератора обірвався?
Визначити, що ремінь генератора обірвався за такими ознаками:
- Поява піктограми розрядженого акумулятора на контрольному щитку. Цей індикатор спалахує, тому що робота генераторного пристрою або батареї порушується.
- Збої у роботі зовнішніх освітлювальних пристроїв. Якщо водій прибирає ногу з педалі газу, фари починають світити тьмяніше, при натисканні на газ яскравість оптичних приладів відновлюється.
Що робити при ослабленні натягу?
При ослабленні ременя необхідно ключем затягнути натяжні ролики. Оскільки генераторний вузол оснащується кількома роликами, кожен із них дозволяє встановити необхідний ступінь натяжки. Однак, повний натяг до упору не рекомендується, оскільки це призведе до швидшого зносу виробу.
Що відбувається при зриві ременя?
Якщо обірве приводний ремінь, користувач може зіткнутися з такими проблемами:
- Генераторна установка не зможе живити електромережу транспортного засобу, включаючи все обладнання та прилади.
- Усі споживачі напруги починають живитися безпосередньо від акумулятора.
- Якщо автомобіль оснащений приводним ременем гідропідсилювального пристрою (ГУР) і системи кондиціювання, то обірвання виробу призведе до того, що ці системи працювати не будуть. Помпа ГУР, а також муфта кліматичної установки перестануть функціонувати.
Чому ремінь генератора може порватися?
Якщо обірвався новий ремінець або ремені постійно зношуються, це може бути пов’язане з:
- зносом основних елементів виробу;
- некоректною установкою шківа, високою твердістю ременя;
- відсутністю співвісності;
- зносом підшипникових елементів;
- неправильним вибором та монтажем ременя;
- зносом та виходом з ладу натяжного ролика;
- виходом з ладу кріплення;
- відсутністю чи пошкодженням захисту на генераторній установці;
- Одночасним використанням великої кількості споживачів напруги або встановлення на авто китайського обладнання.
Зношування основних елементів ременя
Докладніше про те, які ознаки та «симптоми» вказують на знос елементів ременя:
- Поява тріщин упоперек одного або кількох ребер. Також робота приводного ремінця двигуна порушується внаслідок появи ушкоджень уздовж ребер.
- Ремінь згодом викрашується та вицвітає. При візуальній діагностиці на його внутрішній частині можна побачити, як невеликі шматочки або крихти матеріалу, з якого він виготовлений, відокремлюються. Викрашування вказує на критичність проблеми, за якої продовжувати їзду не рекомендується.
- Освіта задир на структурі ременя. У цьому випадку виріб порветься, якщо зітреться ребристий шар, а продукти зносу будуть накопичуватися в його канавках.
- Наявність абразивного зношування на структурі. Лицьова частина ременя блискуча, але при тривалій експлуатації на ній утворюються сліди зносу. Тканинний шар стирається, внаслідок чого ремінь приводу злітає або обривається на ходу.
- Ремінець свистить. Якщо виріб починає свистіти, це повідомляє про його знос і нещільне прилягання до роликів. Прояв свисту вказуватиме не лише на зношування ременя, а й самих підшипників.
- Відшарування ребер на структурі. При тривалому використанні ребро ременя зміщується убік і відокремлюється від основи.
- Знос однієї чи кількох ребер. Якщо один із елементів зношується нерівномірно, ремінь на дизельній або бензиновій машині рве. Проблема може супроводжуватися звуком тертя, нехарактерним двигуна.
- Пошкодження або зношування крайніх реберців. На торцевій частині елемент стає більш глянцевим, яке крайні нитки стираються. Це призводить до того, робота приводу супроводжується сильним шумом. Проблема іноді призводить до затягування виробу в привід ГРМ (газорозподільного механізму), що стає причиною обриву його ременя.
- Робоча поверхня на реберцях виробу розпухла, на ній видно сліди моторної рідини. Це відбувається після попадання олії на ремінь.
- Поява тріщин на зовнішній частині ремінця. Такі пошкодження свідчать про швидкий розрив ременя.
- Виникнення клацань, стукотів, скрегота, скрипу з-під капота.
Шківи та співвісність
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
Неправильна установка шківа є однією з головних причин, з яких міг порватись або луснути ремінь генератора.
Особливості такої проблеми:
- За відсутності співвісності ролики обертаються неправильно – шківи можуть зачепити роботу інших вузлів та пристроїв, що призводить до швидкого зношування ременя. Якщо вал насоса ГУР монтується зворотною частиною, співвісність шківів порушується. При виконанні ремонтних робіт слід перевіряти стан кривошипного валу на можливе биття та люфт. На порушення співвісності часто вказують нові звуки, що лунають з-під капота.
- Діагностика биття проводиться на натяжному ролику двигуна з використанням індикатора годинного типу. При виконанні перевірки необхідно визначити наявність перекосу.
- У сучасних автомобілях можуть застосовуватися збірні шківи, виготовлені з двох частин і з’єднані один з одним у вигляді точкового зварювання. При натягу ременя зварювання може витримати критичного навантаження, у результаті відвалюється. Натяг призводить до розсування шківів, через це ремінь обривається і падає в щілину. Якщо в автомобілі встановлений позаштатний шків з маленьким діаметром, то навантаження на генераторний вузол буде ще більшим, внаслідок чого ремінь може прослизати.
- Поява задирок на поверхні шківа. Якщо пристрій зношується, з’являються пошкодження і невеликі задираки, що призводить до дефекту гумової структури. Така проблема може призвести до зношування ременя за кілька днів використання авто.
- Висока жорсткість шківів. На окремих транспортних засобах вітчизняного виробництва нові ремені не призначені для роботи із жорстким металом. У таких автомобілях застосовуються вали, виготовлені зі сталі, а сам пристрій є нерозбірним та штампованим. Рекомендується відразу поміняти такий шків, оскільки спеціальні ремені для роботи з твердим металом сьогодні знайти практично неможливо.
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
Якщо на шківі з’явилися задирки, потрібно обробити поверхню виробів напилком і виконати його шліфування. Необхідно пам’ятати, що неправильна співвісність призводить до перекручування ременя.
Підшипники вийшли з ладу
Якщо підшипники, які служать для пом’якшення величини тертя деталей, зношуються, це ускладнює обертання ременя і може спричинити заклинювання.
Неправильний підбір та встановлення ременя
Пошкодження приводного виробу часто відбувається при сильній перетяжці. Така проблема призводить до несправності демпфера кривошипного валу, підвищених навантажень та зносу. Ця проблема зумовлена неправильним монтажем виробу, зокрема, установкою верхньої частини, що тягне під ролик.
При виборі ременів потрібно враховувати два моменти:
- Низькоякісні вироби розтягуються та зношуються швидше. Це призводить до їх прослизання та зниження ступеня заряду батареї.
- Дешеві ремені відразу після установки можуть видавати нехарактерний для роботи генератора писк (зазвичай він з’являється при запуску двигуна).
Зношування натяжного ролика
Вихід з ладу натяжного ролика стає причиною обриву ременя. Натяжні елементи потребують періодичної діагностики та заміни, оскільки з часом зношуються. Необхідно перевіряти ефективність прокручування деталі. Якщо ролик прокручується із заїданнями і при цьому з’являються нехарактерні для роботи звуки, пристрій підлягає заміні.
Пошкодження кріплення
Кріплення зазвичай виходять з ладу внаслідок природного зносу чи зовнішніх механічних впливів. Якщо на пристрої з’явилася тріщина, це призведе до урвища ременя в майбутньому. Проблема може полягати в несправності генераторної кронштейна установки. Цей елемент при тривалій експлуатації може зноситися, що призведе до його деформування.
На генераторі відсутній захист
За відсутності захисту генераторного пристрою під час їзди на приводний ремінь може потрапляти гравій, щебінь, каміння та сміття з дороги. Від цього з’являться механічні пошкодження, через які ремінь може заклинити, що спричинить падіння величини бортової напруги.
Використання великої кількості споживачів енергії
При одночасному включенні великої кількості споживачів генераторний вузол піддається високому навантаженню. Це стає причиною більш тугого прокручування шківа, внаслідок чого ремінь швидко зношується та рветься.
Що робити, якщо ремінь генератора злетів?
З появою такої проблеми є два варіанти вирішення:
- Якщо ступінь зносу не критичний, спробувати встановити ремінь назад. Однак якщо він уже серйозно зносився і не може бути зафіксований на шківах, то згодом знову злетить.
- Обрізати ремінь і їхати до найближчої станції техобслуговування або гаража, де буде здійснено ремонт.
Що робити при обриві ременя?
Якщо порвався ремінь генератора, необхідно зробити так:
- Машина ставиться на рівну поверхню у гаражі з ямою або на естакаді, під колеса потрібно підкласти упори. Піднімається гальмо стоянки, включається перша передача. Відкривається моторний відсік машини, акумулятор вимикається.
- Гайковим ключем послаблюється гайка регулювальної планки, встановлена на ній (це дозволить звільнити генераторний вузол). До кінця гайка не викручується.
- Потім послаблюється гайка, що використовується для фіксації генераторного пристрою зверху (доки вузол зможе вільно прокручуватися).
- Потім генераторний вузол відсувається убік, проводиться зняття порваного ременя.
- Здійснюється встановлення нового виробу. Спочатку ремінь треба надіти на колінвал, а потім на шків генераторної установки. Якщо автомобіль карбюраторний та оснащується заднім приводом, в останню чергу приводний виріб надягає на помпу.
- Після встановлення необхідно підставити невеликий шмат труби або гайковий (газовий) ключ, щоб відігнути вузол від мотора. Це потрібно зробити для того, щоб витягнути виріб. Помічник у цей час повинен затягувати гайку, розташовану на регулювальній планці знизу генератора.
- Потім підключається акумулятор, після чого моторний відсік закривається.
Скільки можна проїхати?
КОРИСНО ЗНАТИ
Не рекомендується довго використовувати транспортний засіб, максимум можна доїхати до найближчої станції техобслуговування або гаража.
Кількість кілометрів, які може пройти автомобіль, залежить від двох факторів:
- ступеня заряду акумулятора (пробіг машини із зарядженою батареєю збільшується до кількох десятків км);
- кількості підключених під час руху електричних пристроїв та обладнання, здатних розрядити акумулятор.
Що робити, якщо автомобіль не заводиться?
Якщо двигун транспортного засобу не запускається, слід зробити так:
- Зарядіть акумулятор. Оскільки пуск двигуна часто неможливий внаслідок розряду батареї, підзарядка пристрою дозволить тимчасово вирішити проблему.
- Потрібно спробувати завести мотор з штовхача.
- Здійснити заміну приводного ременя і їхати далі.
- Якщо автомагазинів поряд немає, то можна встановити замість ремінця підручний виріб, який дозволить ненадовго замінити його функцію. До них відносяться міцні жіночі панчохи, чоловічі ремені, краватки, мотузки, камери від велосипедних коліс.
Чим загрожує обрив ременя генератора у дорозі?
Наслідки можуть бути такими:
- Якщо порве ремінь генератора та його частина потрапить під ремінець ГРМ, то в такому разі можливе пошкодження або перескакування останнього, що призведе до загинання клапанів.
- Через обрив ременя акумулятор не зможе заряджатися, тому потрібно припинити використання авто до вирішення проблеми. Повний розряд акумулятора спричинить неможливість експлуатації машини.
Профілактичні заходи
Профілактичні заходи, які дозволять своєчасно визначити зношування або не допустити його:
- На більшості автомобілів заміна ременя генератора по сервісній документації має проводитися 1 раз на 30 тисяч кілометрів пробігу. Необхідно дотримуватись цього інтервалу або дотримуватися вказівок у технічному посібнику.
- Періодично слід перевіряти натяжку приводного ременя. Виріб не повинен бути надто перетягнутим або ослабленим.
- 1 раз на 5 тисяч км пробігу слід перевіряти стан приводного виробу або частіше, якщо з’явилися ознаки його зношування. Наявність тріщин свідчить про знос виробу.
- Не можна допустити попадання олії чи інших рідин на структуру ременя.
0 коментарів