Чому не заводиться машина? Як завести машину в мороз.
Кожної зими багато автовласників стикаються з проблемою запуску замерзлої машини. Причин тому багато, і хондоводи, на жаль, не є винятком. Серед багатьох автолюбителів взагалі гуляє страшна байка, про те, що Хонда в мороз взагалі вередує і не заводиться. Здавалося б, у століття сигналізацій з автоматичним запуском двигуна, з усілякими можливими передпусковими нагрівачами, всі ці проблеми з ранковими танцями навколо замерзлої машини вже повинні піти в минуле, ні. Щоранку обов’язково хтось, та “не заведеться”.
Найчастіше це відбувається коли вночі різко падає температура (припустимо, ввечері ще було -5, а вранці вже все -30 (привіт тим, хто живе в Сибіру!). Іноді зустрічаються такі власники, які на кілька днів залишають свій автомобіль на стабільному морозі в -15 (загалом-то не дуже критичному для автомобіля, якщо він не промерз “наскрізь”), а потім щиро дивуються, чому ж машина не хоче запускатися.
Сьогодні ми розглянемо головні причини, чому може не заводитися машина в мороз і дамо опис декільком прийомам, які значно підвищують шанс запуску двигуна, і які можна виконати самостійно, не звертаючись в автосервіси.
Отже, чому машина не заводиться в сильний мороз?
Насправді однозначної відповіді на це питання не існує. Навіть у самому узагальненому вигляді, ключових причин може бути дві, або нічому горіти, або нічому підпалити . А ось далі, кожна з цих двох причин розбиваються на безліч “причин” іноді ніяк не пов’язаних (на перший погляд) один з одним. Перелічимо лише частину з них.
Коли “нічому горіти”.
Під ситуацією “нічому горіти” ми маємо на увазі некоректне надходження бензину в камеру згоряння. Зауважимо, що слово “некоректне” має на увазі, і коли бензину дуже мало, і коли бензину дуже багато (у цій ситуації він гасить іскру, замість того, щоб спалахувати). Причини ситуації коли “нічому горіти”:
1. Бензин поганої якості.
2. Брудні паливні інжектори (форсунки).
3. Забитий паливний фільтр тонкого очищення .
4. Забитий паливний фільтр грубої очистки (сітка на бензонасосі).
5. Відсутність тиску в паливній магістралі (що можна розбити на дві причини):
- Некоректно працює паливний насос .
- Не працює регулятор тиску палива.
Також до ситуації, коли неправильно формується паливна суміш, можна віднести:
1. Забитий повітряний фільтр .
2. Замерзла бруд у дросельній заслінці .
3. Замерзла бруд у клапані холостого ходу (у цій ситуації машина може навіть заводитися, але відразу глухнутиме).
4. Дуже низька температура, за якої проводиться запуск (-30 і нижче).
Оригінальний паливний насос Хонда, який не пережив якості вітчизняного бензину.
Разом, на знижку, десять (!) Причин, тільки за пунктом “нічому горіти”. Симптоми у всіх цих пунктів будуть приблизно однакові — стартер добре крутить машину, але при цьому вона не заводиться. Викручена свічка запалювання (після спроб запуску) або зовсім суха (бензин не подається або взагалі немає), або залита бензином. Зверніть увагу на запах бензину. Якщо він зовсім “не бензиновий”, то можливо проблема в паливі, якщо ж свічка просто мокра і запах стандартний, тоді причину треба шукати далі.
Коли “нічим підпалити”.
У цьому випадку, ми говоритимемо про обставини, які заважають запустити двигун, навіть якщо з формуванням паливної суміші все добре. Отже, “нічим підпалити”, це коли:
1. Акумулятор сильно розряджений, або старий, або не здатний зробити достатньо сильний пусковий струм. Симптоми – стартер майже не крутить двигун, або крутить нестабільно.
2. Проблема з кришкою або бігунком трамблера (розподільника запалювання) (це стосується лише трамбльорних автомобілів Хонда, чий масовий випуск припинено після 2001 року). Cимптоми, – стартер крутить добре, бадьоро, але машина не може “схопитися” хоча намагається. Викручені свічки мокрі та пахнуть бензином.
3. Проблема з броне проводами (пробою). Стосується лише трамбльорних автомобілів. Симптоми – ідентичні пункту 2. Проблема проводів добре “ловиться” у темний час доби, – при обертанні стартером вони починають буквально “світитися”. Це означає, що настав час їх міняти.
4. Проблема з котушкою (котушками) запалювання . Симптоми такі ж, як і в попередніх двох пунктах. Якщо котушка запалення одна, її можна продіагностувати тестером (як це зробити, ми писали в окремій статті). Якщо котушок більше ніж одна, — продіагностувати вже майже неможливо, але на практиці смерть одразу ВСІХ котушок запалення не була зустрінута жодного разу. Машина заведеться навіть на одній котушці і працюватиме на одному циліндрі за умови, що інші елементи справні.
5. Проблеми зі свічками запалювання . Симптоми добре крутить, але не заводиться. Вигвинчені свічки брудні, вкриті нальотом, пахнуть бензином, мокрі і так далі.
6. Відсутня компресія у циліндрах. Симптоми абсолютно ідентичні всім пунктам з 2 по 5 в цьому розділі. Мірити компресію щодня перед запуском — справа невдячна і безглузда, проте причиною відмови ця компресія (точніше її нестача) цілком може бути. Причин тому також кілька:
- Зношування двигуна. У багатьох автомобілів з великим пробігом хороші показники компресії тримаються саме за рахунок масла, яка заповнює собою простір між залеглими кільцями та стінкою циліндра. На морозі, коли густа олива стікає вниз, і не бадьорим чином подається вгору масляним насосом при спробі запуску, зверху на це масло ллється бензин, який розчиняє його і змиває зі стінок циліндра. Таким чином, компресія різко падає і машина відмовляється заводитися.
- Некоректно відрегульовані теплові зазори клапанів . Така ситуація зустрічається рідко, але теж цілком ймовірна, коли “перетиснуті” зазори в клапанах в мороз просто не дають створити нормальну ситуацію для пуску двигуна.
- Проблеми з фазами ГРМ . На жаль, найскладніший варіант у “польових умовах”. Зустрічається вкрай рідко і виникає внаслідок невчасного обслуговування автомобіля.
У випадку з “нічим підпалити” ми можемо додати ще вісім пунктів, що в сумі з першою частиною дає вісімнадцять (!!!) причин, з яких може не заводитися автомобіль.
До цього (для круглого рахунку, зрозуміло) варто додати і такі моменти, які безпосередньо до двигуна не відносяться, – наприклад, проблеми зі стартером, або конденсат, що замерзнув у вихлопній трубі . Є й ще варіанти, які зараз майже не зустрічаються, — наприклад, замерзла моторна олива, або антифриз, що кристалізувався. Все-таки і масло, і антифриз хондоводи вчасно міняти навчилися.
Насправді боротися з усіма причинами сенсу немає, в наступних частинах статті ми розповімо, що потрібно зробити, щоб запустити двигун практично в будь-який мороз, якщо проблеми з його запуском сидять не дуже глибоко. На щастя, такі біди, як фази ГРМ, що “пішли”, або сам по собі померлий паливний насос, зустрічаються рідко, тому в абсолютній більшості випадків запустити автомобіль вдається. Але слід пам’ятати, що кожен такий запуск для машини приблизно також корисний, як електрошокер замість будильника для людини.
Намагайтеся в сильні морози прогрівати автомобіль через якісь інтервали в часі, або встановіть хорошу сигналізацію з автоматичним запуском за температурою двигуна. Зрештою, це вийде дешевше.
1 коментар
Гена · 03/11/2023 о 23:52
Дякую за інформацію, дуже інформативно та зрозуміло)