Верхня опора амортизатора – якщо її розбито або деформовано – порушується режим роботи амортизатора і він швидше виходить з ладу. Вчасно заміна верхніх опор і амортизатор збережений ще надовго.

Відбійники – обмежують хід амортизатора та пом’якшують вібрацію. Якщо вони розбиті – амортизатор працює при підвищених навантаженнях. При цьому автомобіль посаджений нижче звичайного, дорожній просвіт зменшується. Якщо відбійники вчасно не замінити, доведеться міняти амортизатори, що набагато дорожче.

Підвіска автомобіля, колесо, пружина, стійка

У конструкції амортизаторів найчастіше виходять із ладу клапанний механізм або сальник штока . Викликано це кількома причинами:

  • незворотним процесом старіння та зносу гумотехнічних виробів при тривалій експлуатації
  • низькою якістю виготовлення
  • неправильною установкою
  • порушенням правил експлуатації

У процесі старіння гума сальників та ущільнень втрачає свою еластичність та розтріскується. Клапани перестають виконувати свою функцію, і масло перетікає з одного об’єму амортизатора до іншого без необхідного опору. Якщо протікання масла з’явилися зовні, значить втратив герметичність сальник штока.

Довговічність амортизатора багато в чому залежить стану його штока. Протягом усієї своєї служби він здійснює сотні тисяч зворотно-поступальних рухів. Для забезпечення мінімального зношування штока та його ущільнення проводиться високоякісна обробка поверхні. Якщо на штоку в процесі експлуатації з’явилися задира або вогнища корозії, такий амортизатор буде недовго.

Односторонні задьори – наслідок неправильної установки амортизатора, коли порушилася співвісність циліндра і штока з поршнем. Прискорює зношування та підвищена запиленість повітря. Пил проникає через зазори між пильником і корпусом, виконуючи функцію абразиву. Насамперед страждає сальник, що забезпечує герметичність амортизатора.

Щоб уникнути поломки через передчасний вихід з ладу сальника штока, проводити ремонт підвіски та заміну амортизаторів найкраще на спеціалізованих СТО.

Діагностика

Пружини , стійки, амортизатори різних кольорів

Періодично кожен автовласник перевіряє стан амортизаторів. Роблять це по-різному, хто як уміє. Основні способи перевірки:

  • розгойдування автомобіля
  • візуальний огляд
  • перевірка ступеня нагріву
  • оцінка поведінки автомобіля у русі
  • стендова діагностика

Розгойдування автомобіля

Найпростіший і найпоширеніший спосіб. Його суть – похитування автомобіля по черзі за кожен “кут”. Існує два способи проведення цього тесту:

  • Власники після одноразового натискання на автомобіль спостерігають характер переміщення кузова. Якщо кузов піднімається повільно, значить амортизатори працюють, якщо ж він “вистрілює” вгору без затримок – не працюють.
  • Інтенсивне розгойдування автомобіля в кілька прийомів. Якщо амортизатори робітники, після припинення розгойдування кузов стає нерухомим вже на першому або другому “вільному” качці. Чим гірший амортизатор, тим гірше загасають коливання.

Цей тест доступний кожному, проте його вірогідність дуже мала. Він тільки дозволяє визначити, робочий чи неробочий амортизатор. Якщо амортизатор гасить частково коливання, виявити це неможливо і амортизатор здається справним. У цьому полягає і слабка сторона цього способу діагностування. Коли несправний амортизатор не забезпечує надійного контакту колеса на великих швидкостях.

Ще одне зауваження з приводу розгойдування: “тиснути” автомобіль слід акуратно, краще поблизу ребер жорсткості облицювання кузова (капота, крил і т.д.). Якщо цього не враховувати, то одного сильного зусилля буде достатньо, щоб залишити на капоті або крилі помітну вм’ятину.

Візуальний огляд

Схема підвіски автмобіля

Цей спосіб діагностики за своєю ефективністю близький до попереднього способу. Він передбачає виявлення на поверхні корпусу амортизатора потік масла – докази втрати герметичності та часткового або повного виходу його з ладу.

Потрібно знати, що масляний туман на поверхні корпусу не завжди є ознакою несправності. Через шар бруду знайти причину появи олії на корпусі складно, тому амортизатор слід очистити і повторно оглянути через кілька днів експлуатації. Протікання масла, що виникли повторно, говорять про несправність амортизатора.

Візуальному огляду піддаються і шини, оскільки рівномірність зношування їх протектора – найважливіший показник працездатності амортизаторів. Якщо протектор, особливо з обох боків, має явно виражені плями зносу, отже процес його кочення супроводжується стрибками, що відбувається при непрацюючих амортизаторах.

За рівнем нагрівання корпусу

Цим способом автовласники користуються вкрай рідко. Це пояснюється незручністю проведення такої перевірки, оскільки амортизатори зазвичай перебувають у важкодоступних місцях. Принцип дії гідравлічних амортизаторів заснований на перетворенні енергії коливань на теплову. Отже, що тепліший амортизатор, то ефективніше він виконує свою функцію.

Для отримання точних результатів потрібно безпосередньо перед перевіркою розігріти амортизатори, поганявши. При перевірці ступеня нагріву, що краще робити на оглядовій канаві або естакаді, температура кожного не повинна істотно відрізнятися один від одного. Нижча температура тієї чи іншого амортизатора проти інших – доказ зниження його ефективності.

За поведінкою автомобіля у русі

Це під силу лише досвідченим водіям. При несправних амортизаторах вже на швидкості 80-90 км/год автомобіль починає водити дорогою, особливо нерівною, з’являється поздовжнє і поперечне розгойдування, знижується курсова стійкість. Розгойдування має слабо загасаючий характер і при чергових нерівностях її амплітуда збільшується. При русі по кривій автомобіль погано або з великим запізненням реагує на поворот керма. Збільшується гальмівний шлях.

Стендова діагностика

Стенд для діагностики амортизатора

Це найточніший спосіб визначення стану амортизаторів. Є два методи перевірки:

  • на автомобілі, встановивши його колеса на робочі майданчики вібраційного стенда (шок-тестер)
  • знявши амортизатор і перевіривши величину зусилля, що демпфує, на спеціальному вимірювальному стенді.

Багато сучасних СТО мають вібраційні стенди (шок-тестери), які дозволяють визначити ступінь працездатності амортизаторів без будь-якого розбирання автомобіля.

Категорії: Несправності

0 коментарів

Залишити відповідь

Заповнювач аватара

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Пошта для зв'язку: [email protected]